Klimat dla Pomorza – Pomorze dla klimatu: Czym oddychamy?

Wszyscy dokładamy się do zanieczyszczeń powietrza, np. korzystając z aut.  Gazy wydechowe oprócz pary wodnej i dwutlenku węgla oraz azotu zawierają także  tlenki węgla, tlenki azotu, cząstki stałe i węglowodory. Sprawdź, jakie substancje można monitorować na stronie www.airpomerania.pl

smoke-258786_960_720

 

Większość z nas  produkuje zanieczyszczenia: czy to jadąc autem do  pracy, czy opalając dom.  Wszyscy także, w mniejszym lub większym stopniu jesteśmy ofiarami zanieczyszczeń. Czy interesujesz się stanem powietrza, którym oddychasz? Warto, zwłaszcza, że na Pomorzu działa   jego monitoring,  z którego można  korzystać w przystępny sposób.

Airpomerania (www.airpomerania.pl) to system, który  został zrealizowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO województwa pomorskiego na lata 2007-2013 działanie 5.3. W budowie systemu wzięli udział: Fundacja ARMAAG, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku oraz  marszałek i starostowie województwa pomorskiego. Realizację projektu współfinansowały samorządy Gdańska, Gdyni, Sopotu i Tczewa, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz budżet państwa.

To system zarządzania informacją o jakości powietrza  w województwie pomorskim, zgodny z wymaganiami Państwowego Monitoringu Środowiska. Dane zbierane są za pomocą 17 automatycznych stacji pomiarowych rozmieszczonych m.in. w dzielnicach Gdańska (Śródmieście, Stogi, Nowy Port, Szadółki i Wrzeszcz). W Gdyni  stacje znajdują się w dzielnicach Śródmieście, Pogórze, Dąbrowa. Są również w Sopocie, Słupsku, Tczewie, Koś-cierzynie, Kwidzynie, Starogardzie Gd., Malborku, Lęborku oraz Liniewku Kościerskim. Są też dwie  stacje centralne ze stanowiskami do weryfikacji oraz analizy danych pomiarowych oraz system   oceny jakości powietrza.

Tak kontrolowane jest powietrze na   Pomorzu, co pozwala na systematyczne monitorowanie m.in.  SO2, NO2, PM10, CO czy O3.

Dwutlenek siarki (SO2) powstaje głównie w procesie spalania paliw stałych zawierających zwykle domieszki siarki i jej związków. Ma działanie toksyczne, atakuje najczęściej drogi oddechowe i struny głosowe. Kumuluje się w ściankach tchawicy i oskrzelach oraz wątrobie, śledzionie, mózgu i węzłach chłonnych.

NO (tlenek  azotu) jest gazem bardziej aktywnym i szybko utlenia się do NO2. Obniża odporność organizmu na infekcje bakteryjne, działa drażniąco na oczy i drogi oddechowe, jest przyczyną zaburzeń w oddychaniu, powoduje choroby alergiczne (m.in. astmę). Pyły powodują podrażnienia naskórka i śluzówki.

Najniebezpieczniejsze są pyły najdrobniejsze o wielkości cząstki do 5 μg/m3, które z łatwością przenikają do  organizmu wywołując jego zatrucie, zapalenia górnych dróg oddechowych, pylicę, nowotwory płuc, alergie  i astmę.

Tlenek węgla (CO) powstaje w wyniku niezupełnego spalania węgla. Jest niezwykle groźny, silnie toksyczny. Powoduje ciężkie zatrucia (zaczadzenie).

Ozon (O3) w naturalny sposób powstaje na wysokości 30-50 km. Na wysokości ok.25 km ozon już nie powstaje, jak również nie ulega rozpadowi. Powoli osiadając tworzy maksymalną koncentrację na wysokości ok. 23 km. Ta warstwa atmosfery to stratosfera, w której występuje prawie 90 procent ozonu.

Airpomerania ma też wersję mobilną: www.airpomerania.pl/m. Wystarczy wejść i sprawdzić, jak wygląda stan powietrza na dzisiaj.

Drogi szutrowe produkują pył

Wszyscy znamy drogi szutrowe i pył, który unosi się nad nimi po przejechaniu pojazdu. W przeciwieństwie do dróg utwardzonych (asfaltowych, betonowych, brukowanych) struktura warstwy wierzchniej drogi nieutwardzonej jest zaburzana przy każdorazowym przejeździe pojazdu. Mechanizmy te prowadzą do powstawania znacznych emisji pyłu, sprawiając, że ruch po drodze nieutwardzonej może być poważnym problemem zarówno w użytkowaniu drogi, jak i jej oddziaływaniu na bezpośrednią okolicę.

Wielkość emisji pyłu z drogi zależy od kilku czynników: zawartości cząstek drobnych w materiale nawierzchni, stopnia zagęszczenia materiału nawierzchni, wilgotności nawierzchni, prędkości i masy poruszających się po drodze pojazdów oraz od natężenia ruchu.

 

Azbest przenika do płuc, powodując raka

W Polsce azbest, zwany też eternitem wciąż można spotkać na  dachach do-mów jednorodzinnych. Zdaniem ekspertów, same pokrycia dachowe zawierające azbest nie szkodzą. Szkodliwy, a wręcz zabójczy dla zdrowia człowieka jest za to pył sypiący się z uszkodzonych lub poddanych erozji materiałów zawierających azbest. Ze względu na swoją mikro-skopijną wielkość, przedostaje się do płuc, gdzie może latami zalegać, powodując choroby nowotworowe. Czas zachorowania na choroby płuc z powodu dostania się takiego włókna do dróg oddechowych wynosi nawet do 30 lat. Produkcja azbestu w Polsce, ze względu na jego szkodliwość, została wstrzymana w 1998 roku, a do końca 2032 roku materiały budowlane zawierające eternit mają zostać zutylizowane. Za usuwanie azbestu ze swoich terenów odpowiedzialne są podmioty gminne. Mogą one starać się o szereg dotacji z programów polskich i międzynarodowych, których celem jest wsparcie utylizacji azbestu.

autor: Maria Zdrojewska

Dziennik Bałtycki – dodatek promocyjnych „Pomorze dla Klimatu” z dnia 24 sierpnia  2016 r.  dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

Czekamy również na Wasze propozycje tekstów i tematów związanych z przestrzenią miejską, edukacją ekologiczną, eko designem, eko wydarzeniami i  konkursami. A może jesteście producentami ekologicznych mebli, zabawek, żyności lub gadżetów? Napiszcie do nas. Warunek jest tylko jeden! Tematy muszą dotyczyć lub być realizowane na Pomorzu;). Wystarczy, że prześlecie je na adres: redakcja@miastonaplus.pl.

WFOSIGW Korzystam z

Udostępnij na...

  • Facebook
  • Google Plus
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • RSS
reklama

Komentarze są zamknięte

Email
Print
Visit Us On FacebookCheck Our FeedVisit Us On Google Plus