Klimat dla Pomorza – Pomorze dla klimatu: Fotowoltaika w gminie

Inicjatywy związane z odnawialnymi źródłami energii w powiecie bytowskim są dostrzegalne głównie w gminach Tuchomie i Miastko. W tej pierwszej tworzą się już instalacje fotowoltaiczne na budynkach prywatnych, a w tej drugiej działa spółka Energetyka Odnawialna, której lokalni przedsiębiorcy połączyli się na rzecz budowy dużej farmy fotowoltaicznej.  Fotowoltaika to dziedzina nauki i techniki, która wytwarza prąd elektryczny z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego.

Zdj. Centrum Hewelianum - materiały prasowe

Zdj. Centrum Hewelianum – materiały prasowe

Kierunek na odnawialne źródła energii
Jerzy Lewi Kiedrowski, wójt gminy Tuchomie, mówi, że oprócz fotowoltaniki były wstępne ustalenia dotyczące budowy wiatraków, ale po wejściu nowej ustawy przestała się ona opłacać.
– Nie zastanawiałem się nad tym, czy będziemy dochodzić swoich praw jako gmina w sądzie z powodu utraty dochodów, a jest to około dwa miliony złotych rocznie z tytułu podatków. Moim zdaniem, prędzej czy później i tak będzie trzeba wrócić do odnawialnych źródeł energii, bo energii elektrycznej potrzeba coraz więcej, a węgiel będzie drożał, bo przecież będzie trzeba go kopać z coraz głębszych pokładów. Budowa elektrowni atomowej też jest wstrzymana, tak że nic innego nam nie pozostaje. My na szczęście rozwijamy fotowoltaikę na terenie swojej gminy. Rozstrzygnęliśmy przetarg na budowę 105 kolejnych instalacji fotowoltaicznych na budynkach prywatnych. Ich instalacja zakończy się z dniem 30 września bieżącego roku.

Panele solarne na ciepłą wodę
W gminie Miastko działa Miasteckie Towarzystwo Gospodarcze (MTG), które zrealizowało już dwa projekty z dofinansowaniem środków unijnych. Inwestycje związane są z montażem ponad 600 instalacji paneli solarnych na ciepłą wodę użytkową dla indywidualnych gospodarstw domowych.
– Dalsze plany to przygotowanie 214 dokumentacji technicznych do projektu montażu paneli fotowoltaicznych do produkcji energii elektrycznej w systemie prosumenckim dla mieszkańców tej gminy, a także m.in. wymiana pieców centralnego ogrzewania z wysokoemi-syjnych na biomasę w ok. 500 gospodarstwach domowych.

Farmy fotowoltaiczne
Inne działania w obszarze OZE to spółka Energia Odnawialna, skupiająca 25 przedsiębiorców współudziałowców. Obecnie jest przygotowana dokumentacja techniczna dla budowy dwóch farm fotowoltaicznych o mocy po 0,5 MW każda, a docelowo przygotowujemy się do przygotowania dokumentacji na kolejne dwie farmy. – Pierwsza z udziałem gminy Miastko (inwestycja przy hydroforni 0,6 MW) oraz inna o mocy 1 MW z udziałem innych podmiotów gospodarczych i firm, do wstąpienia których w struktury spółki już dzisiaj serdecznie zapraszamy – informuje prezes MTG Aleksander Szopa.

nowa-siedziba-wfosigw-w-gdansku
Nowa siedziba gdańskiego WFOŚiGW
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku przeniósł się wiosną tego roku do nowej, ekologicznej siedziby. W budynku zastosowane zostały najnowocześniejsze ekologiczne rozwiązania. Zamieszczone na dachu panele fotowoltaiczne pozwolą na wyprodukowanie energii elektrycznej o mocy do 40 kW. Średnia roczna ilość wytwarzanej energii będzie większa niż zapotrzebowanie budynku, a nadwyżka będzie odprowadzana do sieci energetycznej. Zadbano również o dobrą izolację termiczną posadzek, ścian i dachu, tak by nie było zbędnych strat energii. Innym, ekologicznym rozwiązaniem jest rozchodnik zasiany na dachu budynku. Ten sukulent nie wymaga częstego podlewania, pielęgnacji, a tworzy kolejną zieloną przestrzeń w tej części Gdańska. Nowa siedziba Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest obiektem nowoczesnym, jednocześnie nawiązującym do tradycyjnych rozwiązań architektonicznych w okolicy. Proporcja bryły, cegła, kąt nachylenia dachu to cechy spójne z otoczeniem. Współczesny charakter nadają duże przeszklenia, zwłaszcza hol z widokiem na kanał Raduni oraz materiały elewacyjne jak blacha tytan-cynk.

Zespół doradców
W Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku powstał sześcioosobowy zespół doradców energetycznych. To grupa profesjonalistów, którzy doradzają w zakresie gospodarki niskoemisyjnej, efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii. Kto może skorzystać z tej formy pomocy? Wszystkie gminy z terenu województwa pomorskiego, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, osoby fizyczne oraz firmy i przedsiębiorstwa.
W punkcie konsultacyjnym można było uzyskać kompleksową informację na temat działań energetycznych.
Pomoc oferowana przez doradców energetycznych jest bezpłatna. I wszechstronna. Wsparcie w planowaniu i wdrażaniu przyjaznych środowisku inwestycji na terenie województwa pomorskiego, proponowanie dostępnych na rynku źródeł finansowania, przeprowadzanie szkoleń oraz działań informacyjno-edukacyjnych, wsparcie w przygotowaniu dokumentacji oraz weryfikacji i wdrażaniu planów gospodarki niskoemisyjnej, szkolenia dla energetyków samorządowych – możliwości współpracy jest wiele. Korzyści z pracy doradców energetycznych odczują wszyscy mieszkańcy województwa pomorskiego. Zmniejszenie emisji zanieczyszczeń i poprawa jakości powietrza mają bowiem niebagatelny wpływ na zdrowie i komfort życia Pomorzan. Mniejsze będą wydatki na energię i to zarówno ponoszone przez mieszkańców, jak i przez gminy oraz przedsiębiorców. Skorzysta też na tym gospodarka. Rozwój rynku odnawialnych źródeł energii spowoduje powstanie nowych miejsc pracy.
W ramach konsultacji zaleca się wcześniejszy kontakt drogą elektroniczną:
doradztwo@wfos.gdansk.pl
zdzislaw.czucha@wfos.gdansk.pl
piotr.kumpiecki@wfos.gdansk.pl
marcin.gregorowicz@wfos.gdansk.pl
dominika.gacek@wfos.gdansk.pl
michal.leszczynski@wfos.gdansk.pl
pawel.detmer@wfos.gdansk.pl
Adres: ul. Rybaki Górne 8, 80-861 Gdańsk

autor: Zbigniew Dorawa

Dziennik Bałtycki – dodatek promocyjnych „Pomorze dla Klimatu” z dnia 24 sierpnia  2016 r.  dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

Czekamy również na Wasze propozycje tekstów i tematów związanych z przestrzenią miejską, edukacją ekologiczną, eko designem, eko wydarzeniami i  konkursami. A może jesteście producentami ekologicznych mebli, zabawek, żyności lub gadżetów? Napiszcie do nas. Warunek jest tylko jeden! Tematy muszą dotyczyć lub być realizowane na Pomorzu;). Wystarczy, że prześlecie je na adres: redakcja@miastonaplus.pl.

WFOSIGW Korzystam z

Udostępnij na...

  • Facebook
  • Google Plus
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • RSS
reklama

Komentarze są zamknięte

Email
Print
Visit Us On FacebookCheck Our FeedVisit Us On Google Plus