Wspólne Podwórko 2016. 2,7 mln na metamorfozy gdańskich przestrzeni sąsiedzkich

Przy ul. Wyzwolenia 29 i Wyzwolenia 34 prace właśnie ruszyły. Niebawem rozpoczną się także na innych podwórkach. Łącznie 47 przestrzeni sąsiedzkich przejdzie metamorfozę w ramach tegorocznej edycji programu „Wspólne Podwórko”. Dzięki zwiększeniu środków na ten cel do kwoty 2,7 mln zł możliwa jest realizacja zamierzeń wszystkich mieszkańców, których wnioski spełniły wymagania formalne.

Podwórko na ul. Partyzantów w Gdańsku/ foto: www.gznk.pl

Podwórko na ul. Partyzantów w Gdańsku/ foto: www.gznk.pl

Zainteresowanie udziałem w programie rośnie z roku na rok, rośnie też pula wsparcia dla gdańszczan, którzy na lepsze zmieniać chcą swoje najbliższe otoczenie. W 2014 roku na ten cel Miasto przeznaczyło 500 tys. zł, zagospodarowanych zostało wówczas 11 podwórek (wyłonionych spośród 12 wniosków). W 2015 roku udało się wygospodarować więcej, bo 1,1 miliona zł i zrewitalizować 21 podwórek (złożonych zostało wówczas 30 wniosków). W tym roku przy wsparciu miasta metamorfozę przejdzie aż 47 podwórek zgłoszonych do konkursu.

Rekordowa liczba podwórek
– Ogromne zainteresowanie udziałem mieszkańców w naszym programie, i ich zaangażowanie są bardzo cenne, dlatego zdecydowaliśmy o zwiększeniu tegorocznej puli wsparcia. I tak, w tym roku na ten cel przeznaczymy łącznie 2,7 mln zł, czyli o 1,2 mln zł więcej niż pierwotnie. Zwiększenie kwoty pozwoli na realizację zamierzeń wszystkich mieszkańców, których wnioski spełniły wymagania formalne. W efekcie metamorfozę przejdzie 47 podwórek – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
Złożone przez mieszkańców wnioski oceniane były m.in. pod względem liczby wspólnot przystępujących do współdzierżawy (im więcej wspólnot tym wyższa punktacja), a także racjonalności złożonych projektów. Z 58 złożonych wniosków wielo i jedno wspólnotowych, z przyczyn formalnych odrzucono 3 wnioski, natomiast 8 wniosków odrzuconych zostało z powodu nieuzupełnienia w wyznaczonym terminie całości dokumentacji.
Nawet 65 tys. dla podwórka
– To mieszkańcy decydują o tym w jaki sposób chcą zaaranżować swoją sąsiedzką przestrzeń. Zadaniem naszego programu jest pomoc w realizacji tych zamierzeń. Dzierżawcy i współdzierżawcy uzyskują wsparcie realizacyjne, które polega na zakupie materiałów oraz zleceniu i sfinansowaniu usług związanych z zagospodarowaniem podwórka. Maksymalna wysokość wsparcia realizacyjnego w tegorocznej edycji zwiększona została z 50 tys. do 65 tys. zł kosztorysowej wartości planowanych nakładów na zagospodarowanie zaplecza podwórzowego. Co ważne, służymy nie tylko wsparciem finansowym, ale także merytorycznym – zaznacza zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak.
Przypomnijmy, program „Wspólne Podwórko”, który realizowany jest od 2014 roku, jest formą wsparcia dla wspólnot mieszkaniowych oraz współwłaścicieli nieruchomości, którzy posiadają wydzierżawione od gminy podwórko i chcą je zrewitalizować.

Warunkiem uczestnictwa w programie jest złożenie wniosku zaopatrzonego w koncepcję zagospodarowania i szacunkowy koszt planowanych robót. Wymaganym wkładem własnym jest projekt zagospodarowania, profesjonalny kosztorys wraz z przedmiarem oraz specyfikacja techniczna wykonania i odbioru robót wykonanych przez osobę ze stosownymi uprawnieniami.
– Projekt zagospodarowania swojego podwórka wspólnoty dzielić mogą na etapy realizacyjne. Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych wyłania wykonawcę robót, który pod nadzorem mieszkańców i przedstawicieli GZNK, wykonuje zaprojektowaną rewaloryzację podwórek – wyjaśnia Paulina Borysewicz, architekt i konsultant GZNK ds. społeczno – przestrzennych.
– Zrealizowane projekty przyczyniają się do poprawy wizerunku przestrzeni publicznej, i co najważniejsze do wzrostu społecznej odpowiedzialności za najbliższe otoczenie – podkreśla wiceprezydent Grzelak. – Istotą realizowanych przez nas programów dedykowanych gdańskim przestrzeniom sąsiedzkim jest zachęcenie i zmobilizowanie mieszkańców do podjęcia wysiłku i zaaranżowania swojego podwórka. Wspólnie i po swojemu. To ważne tym bardziej, że jeśli sami coś budujemy, dbamy o to bardziej niż o rzeczy, które nam podarowano. I działania te odnoszą skutek. Dlatego program „Wspólne Podwórko”, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem, będziemy realizować także w kolejnych latach.

Przejdą metamorfozę w ramach programu „Wspólne Podwórko 2016” (wykaz):

Manifestu Połanieckiego 12-16 /Żywiecka 14/Klonowicza
Wejhera 5ABCD i 7ABCD
Jasna 9/Wesoła 16,18 /Malczewskiego 2,3
Wyzwolenia 30
Jesionowa 18-18A/Al. Grunwaldzka 126A-132A/Gen.de Gaulle’a 1AB
Klonowa 4A, B i C/Dmowskiego 10A, B, CD i E
Wyzwolenia 34.
Podwale Staromiejskie 62/68 A- D/Podzamcze 6
Wyzwolenia 29
Ramułta 10 i 11
Sienna 8
Aldony 12-13/Lelewela 15
Skarpowa 118
Dziewanowskiego 3-10
Żabi Kruk 9
Batorego 32 A,B,C
Matki Polki 5, 6 i 6A
Sambora 6A – 15 pkt.
Ramułta 2C/Smoleńska2
Jaśkowa Dolina 4 i 6/Sienkiewicza 6/7
Dmowskiego 5, 5A i 6
Lecha 3-5
Hallera 235
Zakopiańska 30CD
Kaszubska 8AB
Beniowskiego 2
Grunwaldzka 99-101
Kaszubska 4AB.
Kaszubska 6AB
Słowackiego 29
Waryńskiego 2B,C i D
Grunwaldzka 478
Hallera 237
Jaskółcza 4,5
Nad Stawem 9
Waryńskiego 4-7/Miszewskiego 1 i 2
Wojska Polskiego 17
Wojska Polskiego 19
Żuławska 5
Aleja Zwycięstwa 50
Obrońców Westerplatte 18
Tysiąclecia 27AB
Wojska Polskiego 25
Kartuska 12/14
Konopnickiej 12
Panieńska 23/24
Sienkiewicza 6/7

Przydatne linki:

www.gdansk.pl

www.gznk.pl

 

mat. prasowe: Urząd Miejski w Gdańsku

Autor: Anna Dobrowolska
Wydział Promocji, Informacji i Komunikacji Społecznej/ Referat Prasowy

 

Czekamy również na Wasze propozycje tekstów i tematów związanych z przestrzenią miejską, edukacją ekologiczną, eko designem, eko wydarzeniami i  konkursami. A może jesteście producentami ekologicznych mebli, zabawek, żyności lub gadżetów? Napiszcie do nas. Warunek jest tylko jeden! Tematy muszą dotyczyć lub być realizowane na Pomorzu;). Wystarczy, że prześlecie je na adres: redakcja@miastonaplus.pl.

WFOSIGW Korzystam z

Udostępnij na...

  • Facebook
  • Google Plus
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • RSS
reklama

Komentarze są zamknięte

Email
Print
Visit Us On FacebookCheck Our FeedVisit Us On Google Plus